Co potřebuje festival, aby byl opravdu skvělý? Samozřejmě kvalitní program i interprety, co ale rozhodně nesmí chybět, je výborné místo, kde se odehrává. Je jasné, že mít festival ve městě, kde skladatel, jemuž je věnován, žil a tvořil, je velkou výhodou, ale Brno má mnohem víc!
Brno totiž představuje ideální spojení místa, kde je všechno „co by kamenem dohodil“, a zároveň kulturní metropole, která kypí životem. Že tu máme skvělé kavárny a bary, si všimly i The New York Times a pestrá hudební scéna spolu s odkazem Leoše Janáčka Brno zařadily na seznam měst hudby UNESCO. A na Janáčka tu samozřejmě narazíte na každém kroku. Třeba když ráno ožije Zelný trh stánky se zeleninou a ovocem, s trochou fantazie před sebou uvidíte skladatele, jak se prochází mezi trhovci s notýskem v ruce a zapisuje si vyvolávání prodavačů. Na to se shora dívá Mozart, jehož socha se nachází přímo u divadla Reduta, kde jako dítě hrál. Podzimního termínu festivalu se bát nemusíte, trh funguje až do konce listopadu, a navíc tu mohou přijít ke slovu ony skvělé kavárny. Vždycky je nějaká po ruce, když začne pršet nebo je vám zima.
Místa spojená s Janáčkem nemusíte složitě hledat v průvodci, máme tu totiž označenou stezku nebo si můžete rovnou stáhnout mobilní aplikaci Loxper, která vás spolehlivě povede. Součástí interaktivní trasy jsou hádanky, hudební ukázky a animace Janáčkových fotografií s audiokomentářem, zpracované technologií umělé inteligence. Pokud trasu úspěšně dokončíte, čeká vás v informačním centru Pod krokodýlem na Radnické odměna! Aplikace je ke stažení pro Android i iOS v českém, anglickém a německém jazyce a najdete ji snadno na www.leosjanacek.eu/stezka.
Pokud by se vám nechtělo jít pěšky, můžete se během festivalu svézt pohodlně minibusem, a to i s komentovanou prohlídkou, která se koná 14. 11. ve 13.30 a 20. 11. v 9.30 a ve 13.30. Objednáte ji snadno na www.gotobrno.cz/akce/vyhlidkove-jizdy-brnem. Čeká vás příjemná cesta, od opatství na Mendlově náměstí přes místo prvního českého divadla Na Veveří až do skladatelova domečku – Památníku Leoše Janáčka, kde je kromě rozsáhlého archivu i dochovaná skladatelova pracovna, v níž napsal svá vrcholná díla. Součástí je i badatelna Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea v budově bývalé Janáčkovy varhanické školy, jehož součástí je i Archiv Leoše Janáčka, zapsaný v Paměti světa UNESCO. Zde jsou uloženy rukopisy všech Janáčkových skladeb a libret.
Z Památníku je to do Janáčkova divadla na představení jen kousek a cestou se můžete zastavit třeba v Mistrově oblíbené hospodě U Stopků na České. Nedávno vyšla Mářina kuchařka, kniha plná vzpomínek a receptů Janáčkovy hospodyně Marie Stejskalové, a tak se vám třeba poštěstí a bude navařeno podle ní. Nebo si z festivalu na památku odvezete přímo kuchařku a doma si pak můžete zkusit upéct třeba Janáčkovo oblíbené šípkové cukroví.
Nemusíte ani vyrazit na stezku, a i tak během festivalu potkáte v ulicích Leoše Janáčka na každém kroku. Respektive potkáte jeho fotografii se psem Čiperou v životní velikosti a po naskenování QR kódu na Mistrově obleku si poslechnete hudební ukázku. QR kódy s odkazy na ukázky hudby jsou i na informačních panelech seznamujících s lokalitami spojenými s Janáčkovým životem v Brně.
Pokud se vydáte do Opatství sv. Augustina na Mendlově náměstí, kde Janáček vyrůstal od svých 11 let, můžete se dozvědět víc nejen o jeho mládí, ale rovnou se i seznámit s další významnou brněnskou osobností a chvíli si tak odpočinout od hudby. V prostorách augustiniánského kláštera totiž žil a bádal G. J. Mendel. Otec vědního oboru genetiky letos v létě oslaví 200 let od svého narození a při té příležitosti se zde v Mendelově muzeu připravuje nová expozice Podivuhodná cesta do jádra buňky. Interaktivní výstava bude otevřena již 31. května 2022, a pokud budete v Brně koncem července, možná potkáte někoho ze slavných vědců, protože v rámci oslav mendelovského výročí tu 20.–23. 7. proběhne
mezinárodní konference.
Brno a jeho okolí však nabízí mnohem víc a mezi jednotlivými operami nebo koncerty se můžete vydat třeba za architektonickými památkami. Tou nejslavnější je samozřejmě vila Tugendhat, skvost postavený architektem Ludwigem Miese van der Rohe. Návštěvu si ale objednejte předem na webu, protože volná místa na prohlídky mizí měsíce dopředu. V rámci festivalu ji můžete zažít i jako jedno z míst, kde se konají koncerty. Stejně jako vilu Löw-Beer, kterou s vilou Tugendhat spojuje zahrada – Greta a Fritz Tugendhatovi totiž dostali pozemek na stavbu domu od Gretiných rodičů a ten se nacházel na druhé straně pozemku jejich secesní vily Löw-Beer. I zde se v krásně zdobené secesní hale pořádají festivalové koncerty. A pokud patříte k milovníkům funkcionalistické architektury, pak nesmíte vynechat brněnské výstaviště, jehož dominantou je obchodně-průmyslový palác – pavilon A – architektů Kalouse a Valenty (další pavilony, stejně jako např. dnešní budova pošty byly dílem architekta Bohuslava Fuchse).
Z nově otevřených památek můžete navštívit vodojem na Žlutém kopci, nebo se naopak vydejte na cestu historií do dávných časů – třeba do podzemních chodeb pod Zelný trh. Pokud se rádi bojíte, je pro vás kostnice pod kostelem sv. Jakuba jako stvořená. Víkendy má festival naplněny akcemi od brzkého dopoledne až do večera, nicméně ve všední den se můžete vydat na průzkum i do brněnského okolí. Třeba do podzimního lesa směrem do Bílovic nad Svitavou. Letos sice Příhody lišky Bystroušky na programu nejsou, ale budete aspoň připraveni na další ročník, navíc Těsnohlídkovo údolí je kouzelné místo, kam od tramvaje dojdete za pár minut pěšky. Vlakem jste za chvíli na Pálavě, kde si kromě krásné krajiny můžete užít vynikající víno. Výběr je tu bohatý a do sklípku se dá vyrazit, i kdyby pršelo.
Za Janáčkem se můžete vydat na jednodenní výlet do Hukvald nebo do jeho oblíbených lázní Luhačovice. Pokud by se vám nechtělo výlet organizovat, na brnodaytrips.com vám ho rádi zařídí. Brno je prostě místem, kde to vře celý rok a během festivalu obzvlášť, protože to se tu žije Janáčkem!
Autor: Patricie Částková